Päeva kokkuvõte
25.detsember 2017 00:37
Tallinnas sündinud ja koolis käinud natsiideoloog Alfred Rosenberg esitas 1941. aasta algul Hitlerile plaani, et natsid peavad kõrvaldama Moskva juudibolševistliku valitsuse ja hoidma ära selle asendamise mõne õiguspärase institutsiooniga. Nad peavad maa laastama ja kasutama seda „ebasoovitava rahvastikuelemendi prügimäena”. Rosenberg pidas üle 10 aasta päevikut, mille põhjal kirjutatud raamat hiljuti eesti keeles ilmus.
Elutark 25.12.2017
„Majesteet, teie valitsemine on lõppenud. Aleksander on keiser. Te peate troonist loobuma,” ütles Bennigsen prantsuse keeles. Nii kirjeldab Simon Sebag Montefiore raamatus „Romanovid“ Vene tsaari Paul I vastase vandenõu algust. Pärast Katariina II surma 1796 sai tsaariks Katariina ja Peeter III poeg Paul I, kes sai valitseda viis aastat, kuni vandenõulased ta hukkasid ja aitasid tsaariks tema poja Aleksander I.
Forte 25.12.2017
Tallinna peal imestatakse ja küsitakse, kas Otsade poeg tõesti abiellub selle mustlastüdrukuga. Abielu Astaga aga kestab ja sünnib ka teine laps. Tagantjärele tundub, et lapsed tulid perre liiga vara, vanemad olid veel noored ja karjäärihimulised, kirjutab Kulle Raig raamatus "Georg Ots. Saaremaa valss", mis nüüd Maalehe raamatusarjas uuesti ilmus.
Elutark 25.12.2017
23. oktoobril 1986 esines ministrite nõukogu esimees Nikolai Rõžkov poliitbüroos ettekandega. Poola oli suurtes võlgades, Ungari täieliku kokkuvarisemise äärel. Bulgaaria oli pääsenud katastroofist tänu Nõukogude laenule. Ometi ei tahtnud neist riikidest mitte ükski siduda oma majandust täielikult Nõukogude Liiduga. Nii kirjeldab Robert Service raamatus „Külma sõja lõpp 1985-1990“ NSV Liidu ja teiste sotsialismimaade suhteid Gorbatšovi võimu ajal.
Elutark 25.12.2017
Kuna alatihti tööga hõivatud füürer tundis pidevat hirmu oma töövõimekuse pärast ning kartis, et ei suuda alati kõike teha ega saa ka endale haigestumist lubada, muutusid ebakonventsionaalsed ravimeetodid 1937. aastast alates aina olulisemaks. Hitler harjus korduvate torgetega ning neile järgneva salapärase ning tugeva aine voolamisega tema veresoontes. Enne igat suuremat kõnet lasi riigikantsler nüüd endale optimaalseks toimimiseks „jõusüsti“ teha. Norman Ohler kirjeldab raamatus „Patsient A“, kuidas Adolf Hitlerist sai tema ihuarsti Theodor Morelli abiga narkosõltlane.
Elutark 25.12.2017
1901. aastal toimus Konstantin Pätsi elus pöördeline sündmus – ta abiellus juba Pärnu päevilt tuttava Helma Wilhelmine Peediga, kelle õetütar Nadežda Peedi-Hoffman krooniti 1932. aastal Eesti missiks. Mart Laar pani raamatus „Eesti suured armastuslood“ kirja Pätside abielu loo.
Elutark 25.12.2017
Leonid Brežnevi ümber oli koondunud rühm poliitbüroo liikmeid, kes leppisid peamistes poliitikasuundades omavahel juba vaikselt kokku, enne kui pöörduda nendega tema poole. Üks neist oli Brežnevi isiklik abi Konstantin Tšernenko, kelle ta ise edutas poliitbüroosse. Ülejäänud olid KGB esimees Juri Andropov, kaitseminister Dmitri Ustinov ja välisminister Andrei Gromõko. Pärast Brežnevi surma 10. novembril 1982 sai riigi juhiks Juri Andropov. Nii kirjeldab nõukogude süsteemi Robert Service raamatus „Külma sõja lõpp 1985-1990“.
Elutark 25.12.2017
1970. aasta algul oli Pandi „Täna 25 aastat tagasi“ saade kavas kuus korda nädalas. Nelja-aastane suursari hakkas lõpusirgele jõudma, autor oli üsna väsinud. Napid puhkusepausid ei taastanud tervist, poolelijäänud suvila ja rahutud kodusuhted ajasid närvi mustaks. Ene Hion kirjutas raamatus „Valdo Pant - aastaid hiljem“, kuidas poja Ville pikaks läinud sünnipäeva järel Pant saate ära jättis ja enne karistada saamist juhtkonnale iroonilise kirja kirjutas.
Elutark 25.12.2017
Mihhail Gorbatšov pidi Raissa tantsule palumiseks end teiste noormeeste rägastikust küünarnukkidega läbi murdma... Ja edasine on juba ajalugu. Siin on katkend Epp Petrone raamatust “Inspireerivad armastuslood läbi aegade”.
Elutark 25.12.2017
Maalehe uue raamatusarja esimeses raamatus „Vikerkaare värvid. Lennart Meri elu sõprade pilgu läbi“ meenutab Kulle Raig muu hulgas ka Lennart Meri sõitu USAsse oma 50. sünnipäeval, käiku ajakirja National Geographic toimetuses, isa ja ema kaotamist, lahkuminekut ning uut abielu.
Elutark 25.12.2017
Allikas: Elutark
Oled sisse logitud või kommenteeri anonüümselt
Kommenteeri anonüümselt või logi sisse
Postita
Lisa kommentaar...
Viimased uudised